קידום אפליקציות

מודלים עסקיים בתחום אפליקציות סלולריות

השאלה הנפוצה ביותר בקרב בעלי אפליקציות היא: "איך עושים כסף מאפליקציה"? השאלה הופכת רלבנטית יותר, במיוחד על רקע העובדה שרוב האפליקציות ניתנות להורדה בחינם בחנויות האפליקציות השונות (App Store, Google Play, וכו')

ובכן, התשובה לשאלה זו קצת מורכבת. כנראה שאם ההחלטה היא שיווק האפליקציה מבלי לגבות תשלום ישיר עבור השימוש בה, גם כדי לצבור מסה ראשונית גדולה של משתמשים, או אז חייבת להיות דרך אחרת להרוויח. החכמה, ככל הנראה, היא לדעת איך למנף את קהל המשתמשים שהוריד את האפליקציה בחינם, ולהרוויח ממנו בדרך אחרת,  טובה יותר, מאשר גביית תשלום פר הורדה.

אז, האם בכלל ניתן לעשות כסף מפיתוח אפליקציות ? ועוד יותר מכך, האם ניתן להרוויח מאפליקציות הניתנות בחינם ?

להלן רשימה של כמה מהמודלים המקובלים כיום בתחום. חשוב לציין, כי ניתן להפעיל את כל אחד מהמודלים לבד, או בשילוב עם המודלים האחרים.

מודל 1 – אפליקציה בתשלום

זהו, כאמור, המודל הפשוט והטריביאלי ביותר. בבסיס המודל עומדת השיטה המוכרת של גבייה ישירה מהמשתמשים בעבור הורדת האפליקציה מחנות האפליקציות. דרך אגב, מי שאחראי על אחסון האפליקציה או על הגבייה מהמשתמשים, אלו הן חברות אפל או גוגל, אשר חוסכות מהיזמים את הצורך להקים מערך אחסון או גבייה, אבל מצד שני, גם משתתפות עם היזם בהכנסות. ניתן לגבות בעבור הורדת האפליקציה סכומים שונים, אשר יכולים להיות 0.99 סנט, או כל סכום אחר. ניתן גם לשנות את המחיר ולהציע מבצעים שונים לאורך הזמן.  ניתן גם להתחיל באפליקציה חינמית ואז לאחר צבירת מספר בסיסי של הורדות להעלות את המחיר. אך במקרה כזה, כל נתוני ההורדה של האפליציה מתאפסים ויידרש להתחיל לקדם אותה שוב.

מודל 2 – Freemium

מודל זה מאפשר, מצד אחד, להוריד את גרסת ה"Lite" של האפליקציה בחינם, ומצד שני, לגבות מהמשתמשים כסף בעבור הרחבת השימוש באפליקציה באמצעות הצעה של גרסת "PRO" רחבה יותר ומלאה.

משתמשים יכולים להוריד את האפליקציה בחינם ולקבל תחושה של מה שיש לאפליקציה להציע. במידה והם אוהבים, הם יכולים לשדרג לגרסה המלאה ולקבל פונקציונליות רחבה יותר, באמצעות הפניה לעמוד הרכישה בחנות האפליקציות.

מודל 3 – הפעלה בחינם (Free To Play)

אחד המודלים הפופולאריים ביותר, בעיקר בקטגוריית המשחקים, הינו המודל של F2P. המודל מאפשר להוריד את המשחק בחינם, לשחק חופשי ולהתקדם במשחק תמורת רכישה של מוצרים וירטואליים מתוך המשחק עצמו (מטבעות, נקודות, וכו'). בבסיס המודל עומד הרעיון של סחר חליפין: קבל משחק חינם תמורת משהו, שיכול להיות: רכישה של מוצרים וירטואליים או אפילו צפייה בפרסומות.

ע"פ מחקר שערכה ב2011 חברת Flurry (חברת מחקר מובילה בתחום המובייל) בניתוח של 90,000 אפליקציות, עולה שההכנסות ממודל של F2P עקפו את ההכנסות ממשחקים בתשלום. זהו המודל המניב ביותר ביחס לכל שאר המודלים, גם בשל העובדה שרוב האפליקציות הפופולאריות הן, למעשה, כיום משחקים.

מודל 4 – In-App Purchases

מודל נוסף של שיווק אפליקציה,  ממשפחת ה- Freemium נקרא: In-App Purchase. במקרה זה, בעוד האפליקציה זמינה להורדה בחינם, המשתמש יכול ליהנות מיכולות נוספות של האפליקציה תמורת תשלום של פרמיה נוספת שהוא נדרש לבצע מתוך האפליקציה עצמה, באמצעות מערכת הגבייה של חנויות האפליקציות של אפל או גוגל.

למעשה, רכישות מתוך האפליקציה (In-App Purchases) מאפשרות למשתמשים לרכוש בלחיצת כפתור פיצ'רים חדשים, יכולות נוספות, תוכן נוסף, וחוויות נוספות שהאפליקציה כוללת. מודל זה הופך את שיטת ה- Freemium לקלה ליישום ונגישה הרבה יותר, כאשר המשתמש כלל לא נדרש לצאת מחוץ לתחומי האפליקציה על מנת לבצע את הרכישות, ומבצע אותן מתוך הזירה עצמה. כאשר מדובר ברכישות של מוצרים מוחשיים ב"עולם האמיתי", ניתן לעיתים אף לבצע גבייה ישירה מבלי להתחלק בהכנסות עם אפל או גוגל (כ- 60% מאפליקציות המדורגות ב- Top10 בשנת 2011 השתמשו במודל זה וגרפו לכיסן מיליוני דולרים)

 מודל 5 – פרסומות

על מנת ליהנות מרווחים מפרסומות, חשוב שלאפליקציה יהיו מספיק חשיפה ותנועה (הורדות, שימוש) כדי שהמודל ישתלם. במסגרת זו, יכול בעל האפליקציה ליהנות מרווחים ממשיים באמצעות שימוש באחד או יותר  מהמודלים השונים:

  • CPC – תשלום עבור כל הקלקה על מודעה
  • eCPM – תשלום עבור כל 1,000 חשיפות למודעה
  • CPA / PPA – תשלום עבור כל פעולה (כגון מילוי ליד) או רכישה

כמובן שישנם גורמים שונים המשפיעים על אפקטיביות המודעה, כגון: הרלבנטיות שלה למשתמשים והאטרקטיביות שלה. על מנת לעשות מודעה למושכת ורלבנטית, ניתן להעשיר אותה באמצעים שונים, כמו שילוב אלמנטים של תנועה ואנימציה, פלאש וסרטוני וידאו (Rich Media Advertising) ואפילו מיקום. במקרה הזה אפל לא משתתפת עם היזם ברווחים ולא לוקחת לעצמה 30%.

מודל 6 – White Label

המודל הזה מתבסס על נתינת חסות לחברה (אחת או יותר) תמורת מיתוג האפליקציה ברוח החברה וקבלת תשלום. מעבר לנתינת חסות, חברה גדולה גם יכולה להציע את הכוח השיווקי שלה (אתר האינטרנט, פייסבוק וכו') כצינור נוסף לקידום הורדות.  מודל זה יכול להתאים לאפליקציות ממוקדות קהל מטרה, אשר יכולות להתאים לחברות הפונות לאותו קהל ו/או חברות הרוצות להוסיף למותג שלהם ערכים נוספים (כמו חדשנות, למשל).

מודל 7 – תשלום פר התקנה

בבסיס מודל זה עומדת ההנחה כי ניתן לקדם התקנה של אפליקציות אחרות מתוך האפליקציה שלך (ואף להרוויח מכך כסף). באמצעות פלטפורמות הקיימות בשוק, יכול בעל האפליקציה להפיק רווחים דרך חבירה לרשתות המקדמות התקנות ומספקות הכנסה לבעלי האפליקציות / המפתחים. ניתן להרוויח דרך קידום צולב של אפליקציות ו/או עסקאות ישירות. מודל זה נקרא גם בשם "CPI –Cost Per Install ".

מודל 8 – דמי מנוי

אפליקציות מבוססות תוכן או שירות יכולות להשתמש במודל של "דמי מנוי". מודל זה מאפשר ליהנות מהכנסה קבועה על בסיס שוטף, אך מצד שני דורש מבעלי ומפתחי האפליקציות לספק תועלת וערך מוסף ברורים כדי שהמשתמשים יסכימו לשלם באופן קבוע. המודל מחייב את בעלי האפליקציות לספק מידע ותוכן עדכניים ולחדש כל הזמן. המשתמש מצידו נדרש לשלם תשלום קבוע מדי חודש, רבעון או שנה.

לסיכום, קיימת כיום הזדמנות משמעותית לעשות כסף מאפליקציות, באמצעות קידום אפליקציות ע"י שימוש מושכל ורלבנטי בכל אחד מהמודלים השונים שהוצגו ו/או בשילובים השונים שלהם. בחירה במודל המתאים תלויה, בין השאר, באופי האפליקציה, בתקציב שיש ליזמים להשקיע, בקהלי היעד אליהם היא פונה ועוד.

האתגר הוא גדול ואנו ב- applitime נשמח ללוות אתכם בתהליך קידום האפליקציה ולסייע בעולם החדש הזה, שמציע אפשרויות חדשות ובלתי מוגבלות לעשיית רווחים. צור קשר ונשמח לקדם ולהתקדם יחד !

המאמר מבוסס, בין השאר, על מידע פומבי המופיע במדריך למפתחי אפליקציות של וויפג'אם, קרטר ו- פלארי.